Snabb och diskret leverans
Fri frakt vid köp över 700 kr
  • Snabb och diskret leverans
  • Fri frakt vid köp över 700 kr
  • ShaveSafe Sensitive Intimate Shaving Foam for Red Dots 200 ml var 1
  • ShaveSafe Sensitive Intimate Shaving Foam for Red Dots 200 ml 1

ShaveSafe Sensitive Intimate Shaving Foam for Red Dots 200 ml

Relaterade produkter
ShafeSafe Razor Super Rakhyvel
129,00 kr
Inkl. moms
Sinful Silk Silikonglidmedel 100 ml
129,00 kr
Inkl. moms
279,00 kr
Inkl. moms
I lager

Leverans: 1-4 vardagar

Fördelar

Fri frakt - när du handlar för över 700 kr

Översikt

Har du extremt känslig hud - och lider du ofta av razor bumps, klåda eller irritation efter rakning, vaxning eller epilering? Då är ShaveSafe Foam Sensitive Skin som gjord för dig.

Detta extra milda skum är utformat för att ta hand om även den mest känsliga huden. Den mjuka, luftiga konsistensen gör den lätt att använda under rakning, vaxning eller efter epilering - och den eliminerar bakterier samtidigt som den hjälper till att förhindra bumps, klåda och inåtväxande hårstrån. Resultatet? En hud som känns mjuk, len och lugn.

Shave Safe Sensitive Skin innehåller endast ett fåtal rena, allergivänliga ingredienser och en lägre koncentration av aktiva ämnen, vilket gör den till det perfekta valet om din hud reagerar på nästan allt.

Så här använder du ShaveSafe rakskum med rakhyvel:

  1. Ta bort eventuella inåtväxande hårstrån.
  2. Fukta huden med varmt vatten.
  3. Applicera ett jämnt lager skum på önskat område och raka omedelbart. Om du rakar benen, gör ett ben i taget, skölj och gå sedan vidare till det andra benet.
  4. Skölj noggrant med vatten. I början bör du raka dig eller tvätta dig med ShaveSafe minst var tredje dag.

Proffstips: När du rakar intima områden, applicera lite silikonglidmedel efteråt för att hålla huden mjukare längre.

ShaveSafe tillverkas i Danmark.

VarumärkeShaveSafe
Vikt (g)221
Volym (ml)200
IngredienserAqua (water), Isopropyl Alcohol, Poloxamer 237, Cocamidopropylamine Oxide, Hydroxypropyl Methylcellulose, Chlorhexidine Digluconate
Glidmedlets egenskaperOparfymerad, Vegansk
FärgVit
MålgruppKvinnor, Män
SpråkEngelska
SKU22964
ProduktsäkerhetVisa produktinformation
0.0
0 kunder
5
4
3
2
1
Kundrecensioner (0)
Användbar
Bby - 2. dec. 2021
Mycket lätt skum, tunt och milt. Skön att använda på större delen av kroppen. Påminner om tvål. Håller förvånansvärt länge, men huden känns inte lika len jämfört med vanligt rakskum som man får i affären, i vissa fall måste man blanda i lite av det vanliga för att få det att glida över lite lenare.
Maskinöversättning från sinful.no
Jämnt resultat
CKP - 16. jul. 2020
Jag provade skummet igår och var lite rädd att det skulle svida, men upplevde inga obehag alls. Idag är mina ben släta, mjuka och utan irritation alls. Så jag är väldigt glad.